خبر - اسکی

يکشنبه 17 دی 1396-17:55

کد مطلب:39681

نویسنده:.


گفت و گو ویژه با آتش نشان اسکی باز

پیام ارکان: در آینده تعداد آتش‌نشانان مسلط به اسکی زیاد می شود

پیام ارکان:  در آینده تعداد آتش‌نشانان مسلط به اسکی زیاد می شود

پیام ارکان، اسکی‌بازی است که حدود 7 سال است با آتش‌نشانی تهران همکاری دارد و فعالیش به عنوان آتش نشان را از ایستگاه 64 آغاز کرده است او از جمله افرادی است که در تیم امداد و نجات کوهستان حضور داشته و آموزش اسکی به دیگر آتش‌نشانان نیز بر عهده اوست.

ارکان که به گفته خودش از شش سالگی اسکی کرده است درباره فعالیتش به ورزش جوان می‌گوید: حدود هشت ماه از سال در ارتفاعات توچال شاهد بارش برف هستیم و در تمام ایام سال نیز کوهنوردان اعم از حرفه‌ای و آماتور در ارتفاعات توچال حاضر می‌شوند؛ در روزهای برفی هم علاوه بر اسکی بازان، کوهنوردان هم به ارتفاعات توچال می‌آیند و به همین دلیل برای امدادرسانی به حوادث احتمالی که ممکن است این افراد دچارش شوند در آماده باش هستیم. ضمن اینکه برای امدادرسانی بهتر تیم امداد و نجات آتش‌نشانی در تعطیلات آخر هفته در ایستگاه 5 توچال مستقر شده تا در صورت نیاز برای امدادرسانی به حادثه‌دیدگان اقدام کند. 

این نجات‌گر آتش‌نشانی درباره فعالیت آتش‌نشانان اسکی‌باز می‌گوید: با هماهنگی های انجام شده با مدیران سازمان به تعدادی از آتش‌نشانان آموزش مقدماتی اسکی داده شده و در حال حاضر دوره‌های آموزشی آنان در حال ارتقا است تا در آینده تعداد آتش‌نشانان مسلط به مهارت اسکی برای نجات افزایش یابد. البته آتش‌نشان اسکی‌باز تنها برای حمل مصدوم اقدام نمی‌کنند و گرچه یکی از وظایف آنان حمل مصدوم است اما گاهی با توجه به اینکه سرعت در رسیدن به محل حائز اهمیت است، آنان با اسکی خود را به بالایسر مصدوم رسانده و اقدامات اولیه درمانی را برای این فرد انجام می‌دهد.

 

ارکان ادامه داد: گاهی نیز لازم است مصدوم به سرعت منتقل شود که ما با استفاده از برانکاردهای مخصوص، مصدوم را از طریق اسکی و با سرعت زیادی به همراه تیم انتقال می‌دهیم.

وی با بیان اینکه اعضای تیم آتش‌نشانان اسکی‌باز علاوه بر اسکی، فنون دیگر نجات، کار در ارتفاع، کوهنوردی، اطفای حریق و نجات شهری، غواصی و... را نیز آموزش دیده و در حوادث مختلف به کار می‌گیرند، خاطرنشان کرد: ما با فنون اطفای حریق و نجات هم آشنایی داریم، گاهی ممکن است در حادثه دیگری حضور داشته باشیم، بنابراین می‌توان گفت که تنوع ماموریت‌های ما در ایستگاه 64 بسیار بالاست.


نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

.

نام:
ایمیل: